
Kuchnia chińska
Kuchnia chińska to prawdziwa fuzja smaków i aromatów, łącząca się z filozofią oraz medycyną naturalną mieszkańców kraju. Wg Chińczyków kuchnia powinna zapewniać długowieczność, zdrowie, spokój ducha oraz harmonię. Lekkie chińskie potrawy uznawane są za jedne z najzdrowszych na świecie.
Kuchnia chińska – wpływy, historia, smaki i dania
Przepyszna i bogata w smaki kuchnia chińska przesiąknięta jest wpływami m.in. koreańskiej i japońskiej tradycji kulinarnej. Początki jej rozwoju sięgają czasów pierwszych cesarzy. Na ewolucję kuchni chińskiej miały wpływ częste zmiany rządzących, którzy wywodzili się z rozmaitych zakątków kontynentu azjatyckiego. W trakcie swojego panowania wznosili do narodowej kuchni nowe smaki, przyprawy i dania. Najbardziej znanymi odmianami zróżnicowanej kuchni chińskiej są: kuchnia pekińska, kantońska, szanghajska i syczuańska.
Do rozwoju kuchni pekińskiej w dużej mierze przyczyniła się sąsiadująca z Chinami Mongolia. W okolicach Pekinu jada się spore ilości jagnięciny oraz baraniny. Za najbardziej znane danie regionalne uznawana jest kaczka po pekińsku. Na stołach często goszczą również wontony, czyli gotowane lub smażone na parze pierożki nadziewane wieprzowiną, wołowiną i warzywami, które podaje się z przepysznymi orientalnymi sosami na bazie oleju sezamowego, sosu sojowego, chili i octu.
Najpopularniejsze odmiany kuchni Chińskiej
Niezwykłym bogactwem smaków wyróżnia się również kuchnia szanghajska, jedna najdelikatniejszych i najłagodniejszych odmian kuchni chińskiej. Do marynowania mięs wykorzystuje się tutaj spore ilości alkoholu tak, by podczas smażenia skruszały. W kuchni szanghajskiej jada się dużo ryb i owoców morza jak np. ostrygi czy kraby. Daniem dla prawdziwych koneserów są sfermentowane, ugotowane na twardo „stuletnie jaja” kurze, które od kliku do kilkunastu tygodni leżakują w roztworze z wapna, soli, gliny i herbaty. Po stu dniach potrawa jest gotowa do spożycia.
Kuchnia kantońska to jedna z najbardziej znanych odmian narodowej kuchni Chin, uznawana za kontrowersyjną, gdyż w daniach prócz wołowiny, wieprzowiny czy kurczaków spotkać można również ślimaki czy węże. Popularnymi daniami kantońskimi są m.in. suszone krewetki, sfermentowane tofu lub solone kacze jaja. Wśród przypraw królują zaś imbir, wino ryżowe i sos sojowy.
Kuchnia syczuańska wyróżnia się zaś ostrymi w smaku potrawami. Stosuje się tutaj dużo chili, czosnku, imbiru i oleju sezamowego. Za najsłynniejsze dania uznaje się m.in.: huiguo rou, czyli podwójnie gotowaną wieprzowinę, bakłażana z czosnkiem oraz karpia w sosie ostro-słodkim.

